Pompy ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię zawartą w otaczającym nas świecie. W zależności od rodzaju wybranej pompy ciepło pozyskiwane jest z gruntu, powietrza, a nawet wody. Pompy służą do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Czynnikiem niezbędnym do działania pompy ciepła jest dostarczenie energii elektrycznej. Dlatego też coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest zasilanie pompy z instalacji fotowoltaicznej, która produkuje tańszy prąd.
W przypadku braku możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak i chęci znalezienia ekologicznej alternatywy dla pieca węglowego czy też kosztownego ogrzewania gazowego, warto zainwestować w pompę ciepła. Jest to urządzenie wykorzystujące do ogrzewania pomieszczeń, jak i ciepłej wody użytkowej energię z otoczenia – z gruntu, powietrza lub wody.
Wybór pompy ciepła odpowiedniej dla danego gospodarstwa domowego powinien być poprzedzony analizą naturalnych warunków danej lokalizacji. Niezbędne jest przekalkulowanie, który rodzaj pompy ciepła – gruntowa, powietrzna czy wodna będzie najbardziej efektywnym, a co za tym idzie, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Bez względu jednak na wybrany rodzaj, ten sposób ogrzewania domu oraz wody użytkowej pozwala zwiększyć niezależność budynku od dostaw energii od podmiotów trzecich. Ze względu na to, że urządzenie jest niemalże bezobsługowe, znacząco zwiększa się także komfort użytkowników w porównaniu np. do ogrzewania za pomocą pieca węglowego lub na pellet.
Jeszcze bardziej eko, z korzyścią dla portfela
Roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wynosić może w przybliżeniu 3000 – 4000 kWh. Aby jeszcze bardziej obniżyć rachunki za prąd, warto zdecydować się na jej zasilanie za pomocą instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie odciąży jednak nie tylko nasz domowy budżet, lecz także środowisko, pobierając energię z odnawialnego źródła jakim jest promieniowanie słoneczne. Poza tym odpowiednio dobrana fotowoltaika może pokryć także pozostałe zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną – niezbędną do funkcjonowania innych urządzeń, jak i na cele bytowe.