Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?
W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się pytanie o opłacalność instalacji fotowoltaicznych oraz zasadność takiej inwestycji . Dużo osób nadal żyje w przeświadczeniu, że technologia ta jest zbyt droga, a czas zwrotu inwestycji jest bardzo długi. Jednakże opinia o braku opłacalności produkcji energii z fotowoltaiki nie jest już aktualna. Natomiast pojawiające się udogodnienia przyspieszają rozwój tej branży, a na dachach domów coraz częściej obserwuje zamontowane panele fotowoltaiczne.
Biorąc pod uwagę zmiany, które zostały wprowadzone w prawie dotyczącym Odnawialnych Źródeł Energii oraz fakt rosnących cen prądu, można zauważyć, że z roku na rok inwestowanie w fotowoltaikę coraz bardziej się opłaca. Analizując Raport wydany przez Instytut Energetyki Odnawialnej możemy przyjrzeć się trendom kosztów z poszczególnych źródeł energii. Jak widać na wykresie prognoza średnich cen energii (kolor zielony) na lata 2020-2040 nie jest sprzyjająca. Jest to związana jest z kosztami wytwarzania energii z węgla kamiennego (linia czarna). Natomiast optymistycznie wygląda prognoza dla fotowoltaiki (kolor żółty). Fakt ten wynika z tego, iż z roku na rok obserwuje się spadek cen instalacji PV, w tym paneli fotowoltaicznych oraz falowników. Technologia ta staje się coraz tańsza oraz coraz bardziej popularna, a wytwarzanie energii z OZE wypiera źródła konwencjonalne.
Ponadto warto wziąć pod uwagę, że zmiany wprowadzane w prawie są coraz bardziej przychylne dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Istniejące udogodnienia skierowane do osób wytwarzających energię elektryczną z mikroinstalacji opierają się głównie na rozliczaniu energii elektrycznej z siecią w Systemie Opustów. Zamontowana instalacja zostaje podłączona do sieci, w której magazynowane są nadwyżki prądu. Wprowadzony do sieci nadmiar energii, jest odbierany przez Prosumenta (np. w nocy) i bilansowany. Dlatego prawidłowo dobrana instalacja pozwala na obniżenie rachunków za prąd do zera.
Dodatkowym aspektem jest system wsparcie finansowego. Aktualnym programem jest „Mój prąd” w ramach, którego można uzyskać dofinasowanie do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 5 000 zł. Kwota ta jest wolna od podatku i może się o nią ubiegać każdy prowadzący gospodarstwo domowe. Wprowadzony program wsparcia wpływa na znaczne skrócenie okresu zwrotu inwestycji oraz sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na własną przydomową instalację fotowoltaiczną. Znając wysokość miesięcznych rachunków za prąd można oszacować wielkość instalacji, jej koszt oraz czasu zwrotu inwestycji . Wystarczy kliknąć w kalkulator fotowoltaiczny.