Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie moduły o znacząco wyższej mocy, dochodzącej nawet do 500 Wp przy zachowaniu standardowych rozmiarów. Są to moduły wykonane w tak zwanej technologii „bifacial”, czyli oznacza to, że takie moduły warstwę aktywną mają z dwóch stron. Pozwala to na produkcję energii elektrycznej nawet gdy Słońce świeci modułowi „w plecy”. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie znajdujące zastosowanie przy pewnych sposobach instalacji systemu fotowoltaicznego.
Czym są moduły „bifacial” (dwustronne)
Podstawowym elementem modułu fotowoltaicznego jest płytka krzemowa o odpowiednio zaprojektowanej strukturze – jest to ogniwo słoneczne. Ten element jest odpowiedzialny za bezpośrednią zamianę energii światła słonecznego na energię prądu elektrycznego. Standardowo tylko jedna strona ogniwa jest wystawiona na światło. W modułach bifacial ogniwa są obecne po obu stronach modułu, co pozwala na absorpcję światła słonecznego zarówno z przodu jak i z tyłu. W praktyce taki moduł może absorbować światło, które pada na niego bezpośrednio, ale również światło, które jest odbite i dociera do niego od tyłu. Pozwala to na zwiększenie ilości przetworzonego światła, co przekłada się na zwiększenie mocy modułu przy zachowaniu jego standardowych rozmiarów.
Systemy oparte na modułach dwustronnych mogą być bardzo efektywne przy zachowaniu pewnych warunków instalacji. Dla większości inwestorów myślących o instalacjach dachowych takie rozwiązanie nie jest rekomendowane ponieważ najczęściej, przy tradycyjnym systemie montażowym do spodniej strony modułów dociera bardzo mało światła odbitego.
Jak wyglądają moduły „bifacial”?
Takie moduły znacząco różnią się od standardowych modułów fotowoltaicznych. Najczęściej są konstruowane z krzemu monokrystalicznego, ale zdarzają się również moduły zbudowane z krzemu polikrystalicznego. Charakterystyczną cechą tej technologii jest ich niski profil – najczęściej są to moduły bez ram, a same ogniwa są zamknięte pomiędzy dwoma przezroczystymi warstwami. Może być to szkło-szkło, lub inne przezroczyste tworzywo.
Żeby w pełni wykorzystać potencjał tej technologii trzeba też użyć odpowiednich systemów montażowych, tak aby zminimalizować efekt zacienienia również z tylnej strony modułów. Wiąże się to z prowadzeniem tras kablowych w inny sposób, zwężeniem profili aluminiowych itp.
Kiedy stosować moduły „bifacial”?
W przypadku tradycyjnych instalacji dachowych nie jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ tył modułu nie będzie pracował w efektywny sposób. Natomiast ta technologia sprawuje się dobrze w przypadku, kiedy mamy instalację wschód-zachód. Wtedy możemy zainstalować taki moduł pionowo i produkować energię rano i po południu.
Można je instalować na różnych barierkach pod warunkiem, że tył modułu nie będzie zacieniony.
Sprawdzają się także w przypadku instalacji wolnostojących, gdzie kąt nachylenia jest na tyle duży, że odbite i rozproszone światło ma swobodny dostęp do tylnej strony modułów.
Podsumowując, technologia „bifacial” jest bardzo interesująca, pozwala na zwiększenie mocy naszej instalacji przy zachowaniu tej samej powierzchni. Jednak specyfika tych modułów wymusza na nas odpowiedni sposób mocowania, co nie zawsze się sprawdzi w standardowych systemach fotowoltaicznych. Jeśli rozważamy zainstalowanie takich modułów trzeba to skonsultować ze specjalistą, który będzie w stanie zadecydować, czy w naszym przypadku takie rozwiązanie będzie się opłacać. Do czego oczywiście, jako firma posiadająca specjalistów z wiedzą i doświadczeniem, zachęcamy.