Stawka VAT obniżona z 23% do 8% — zmiana na korzyść przydomowych instalacji fotowoltaicznych

Decydując się na instalację PV inwestorzy zadają sobie pytanie „Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, aby instalacja PV była jak najbardziej opłacalna?”. Miejsce, w którym zamontujemy generator  fotowoltaiczny ma wpływ przede wszystkim na uzyski energii, ale związane jest również z wysokością podatku VAT. Aktualnie, prawo stanowi o dwóch stawkach VAT, dla instalacji PV umieszczonych w bryle budynku tzn. najczęściej na dachu domu- w wysokości 8%, natomiast dla zlokalizowanych poza budynkiem mieszkalnym, czyli na gruncie bądź na dachu budynku gospodarczego- w wysokości 23%. W praktyce często instaluje się panele fotowoltaiczne poza dachem budynku mieszkalnego, ponieważ niejednokrotnie występuje brak wystarczająco dużej powierzchni dostępnej pod instalację. Z kolei, innym razem może być związane jest to zakłóceniem estetyki domu.

11 września odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmowali się m.in. projektem ustawy o zmianie: ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej. W trakcie obrad przyjęta została poprawka nr 5 mówiąca o zrównaniu stawki VAT dla przydomowych instalacji PV. Projekt przewiduje VAT w wysokości 8% dla wszystkich mikroinstalacji, które są związane funkcjonalnie z budynkiem mieszkalnym o powierzchni nie większej niż 300 m2. W świetle prawa poprawka do ustawy polega na rozszerzeniu definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym o mikroinstalacje, co oznacza, że instalacje PV poniżej 50 kW, funkcjonalnie związane z budynkiem traktowane są jako obiekty budownictwa mieszkaniowego.

Od kiedy będzie obowiązywać 8% stawka VAT na instalacje fotowoltaicznych?

Jak podaje prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, szacuje się, że zmiana przepisów wejdzie w życie jeszcze w tym roku- na przełomie października i listopada. W związku z tym, że niejednokrotnie, osoby podejmują decyzję o montażu instalacji PV na gruncie lub na dachu budynku gospodarczego, ujednolicona stawka VAT jest dużym udogodnieniem dla osób inwestujących w przydomową elektrownię słoneczną oraz zachętą dla zainteresowanych tematem fotowoltaiki dla domu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn