Panele mono- czy polikrystaliczne, jakie wybrać?

Dominującą technologią wytwarzania ogniw i modułów fotowoltaicznych jest od wielu lat wykorzystanie krzemu krystalicznego. Moduły wykonane na jego na bazie stanowią ponad 90% światowej produkcji (w tym 70% z krzemu polikrystalicznego i 24% z krzemu monokrystalicznego). Moduły cienkowarstwowe aktualnie stanowią ok. 9% produkcji (5% ogniwa CdTe i 4% ogniwa CIGS/CIS). Pozostałe technologie, w tym stanowią jedynie 1% produkowanych modułów.

Zgodnie z prognozami, nie przewiduje się znaczących zmian w strukturze produkcji modułów fotowoltaicznych. Obserwowany jeszcze kilka lat temu dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii został częściowo zahamowany przez spadek cen ogniw pierwszej generacji oraz zdecydowany wzrost produkcji ogniw mono i polikrystalicznych, który wystąpił szczególnie w Chinach. Chiny odpowiadają za ponad 70% światowej produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Moduły monokrystaliczne

Ogniwa m-Si tworzące moduł wyprodukowane są z dużych monokryształów krzemu. Zazwyczaj maja barwę od ciemnoniebieskiej do czarnej. Z uwagi na proces technologiczny produkcji, ogniwa monokrystaliczne przyjmują kształt kwadratu ze ściętymi rogami. Monokryształ krzemu, który ma formę walca, cięty jest na „plastry”, co w wyniku daje przekrój koła. W celu efektywnego wykorzystania powierzchni produkowanego panelu, ułożenia jak największej liczby ogniw w module, okrągłe plastry ogniw docinane zostają do tzw. pseudokwadratów. Moduły monokrystaliczne charakteryzują się największą sprawnością, co ich główną zaletą. Jednakże są również najdroższe w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej.

Moduły polikrystaliczne

Ogniwa p-Si tworzące moduł wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego, czyli takiego, który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Zazwyczaj mają barwę jasnoniebieską, a na ich powierzchni często widoczne są krawędzie kryształów. Światło odbija się pod różnymi kątami, nierównomiernie połyskują od promieni świetlnych. Z uwagi na technologię produkcji, tego typu ogniwa zawsze mają kształt kwadratu lub prostokąta. Ten typ modułów charakteryzuje się dużą, lecz mniejszą niż moduły monokrystaliczne sprawnością. Moduły polikrystaliczne z reguły są tańsze od monokrystalicznych od kilku do kilkunastu procent w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn