Program rządowy „Mój Prąd” zwolniony z podatku dochodowego ˗ Oficjalna informacja

9 września zostały opublikowane objaśnienia podatkowe w sprawie ulgi termomodernizacyjnej PIT. Informacja od Ministerstwa Finansów dotycząca programów „Mój Prąd”  oraz „Czyste powietrze” daje 100% pewność, że są one zwolnieniu z podatku dochodowego. Objaśnienia wydane przez Departament Podatków Dochodowych można znaleźć w pełnej wersji w pliku załączonym poniżej tekstu.

Zgodnie w opublikowanym dokumentem wprowadzona zmiana polega na zwolnieniu z podatku dotacji na przedsięwzięcia, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wolne od podatku są świadczenia, a dokładniej dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek, które przyznawane są ze środków NFOŚiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Co w praktyce oznacza zwolnienie z podatku programu „Mój Prąd”?

Informacja o tym, że dotacje do instalacji fotowoltaicznych pochodzące z programu „Mój Prąd” zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, w praktyce oznaczają, że przyznany bon w wysokości 5 tys. zł, jest efektywnym 5 zł. Otrzymana kwota jest rzeczywistą stawką, która odciążą portfel inwestora, ponieważ podatnik nie ma obowiązku wykazania owego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na to, że powstanie przychodu z tytułu otrzymania dotacji liczone jest w dniu otrzymania środków, a nie w dniu otrzymania decyzji o przyznaniu dotacji. W związku z tym dotacje przyznane w roku 2018, a wypłacone po 1 stycznia 2019 roku również są zwolnione z podatku.

Środki z programu rządowego „Mój Prąd” przyznawane są na zakup i montaż instalacji PV dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Instalacjami objętymi programem wsparcia są systemy PV o mocy w zakresie od 2 kW do 10 kW. Więc informacji o programie można znaleźć w artykule Dotacje do instalacji PV, czyli co wiemy o programie „Mój Prąd”?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn